grudnia 17, 2019

Ciekawe mapy z zakresu demografii

Tak jak w tytule posta, więc bez zbędnego wstępu kilka ciekawych zestawień

Znacie taki region jak Uttar Pradesh? Nie dziwię się, ale mapa poniżej pokazuje, że może warto by mu chwilę poświęcić. W 2011 roku mieszkało tam więcej osób niż w Polsce,czy Niemczech, czy Brazylii... Generalnie więcej niż w większości krajów na świecie
https://www.reddit.com/r/MapPorn


Ciekawa mapa prezentująca rozmieszczenie ludności w zależności od długości lub szerokości geograficznej
https://www.datagraver.com/case/world-population-distribution-by-latitude-and-longitude-2015
Wpływ wojny na liczbę ludności jest oczywisty. Oczywisty jest także jej wpływ na wskaźnik maskulinizacji i o tym mówi kolejna mapa, która zestawia ten wskaźnik w latach 1950 i 2017. Widać ogromne straty przede wszystkim ZSRR oraz Niemiec.
u/NaytaData: Reddit

I kilka materiałów dotyczących przyszłości. Na początek prognozowana piramida płci i wieku dla całego świata. Jeżeli dobrze się przyjrzymy to uda nam się dostrzec, że od 2075 prognozowane jest, że ludzkość, jako całość, będzie społeczeństwem regresywnym:
https://ourworldindata.org/age-structureI ostatnie dwa wykresy to zestawienie mediany wieku osób w poszczególnych krajach. Dodatkowo na stronie, z której pochodzą te mapy, możemy wybrać formę prezentacji danych, np. w postaci wykresu. Możemy także pobrać dane w pliku csv.

https://ourworldindata.org/age-structure

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz