września 13, 2020

Rolnictwo Azji

 Tym razem krótkie streszczenie i zwrócenie uwagi na najważniejsze rzeczy dotyczące rolnictwa Azji.


Azja jest bardzo rozległym kontynentem, na którym występują wszystkie strefy klimatyczne a w każdej po kilka typów klimatu (od suchych po wilgotne). Stąd pierwszą cechą rolnictwa Azji będzie jego dostosowanie do stref klimatycznych i typów klimatu.
Na południu kontynentu szczególnie zaznacza się wpływ monsunu, który dzieli rok kalendarzowy na porę suchą (monsun zimowy) i wilgotną (monsun letni). 


 

Pomimo dużego urozmaicenia rzeźby terenu rolnictwo dostosowało się do panujących tam warunków a efektem i charakterystycznym elementem krajobrazu będą terasy, a więc zbocza, które są przekształcane w schodki, dzięki czemu hamowany jest odpływ wody, która olbrzymie znaczenie dla upraw ryżu.Jedną z głównych upraw kojarzonych z Azją będzie ryż, który wręcz rośnie w wodzie. Niestety w czasie suchej pory roku pola ryżowe wymagają nawadniania. Uprawy ryżu są charakterystyczne dla klimatów o odmianie monsunowej a jego uprawy występują od Indonezji, Indii i Indochin na południu przez wschodnie Chiny po Japonię. Na zdjęciach może wyglądać pięknie:


Jednak w rzeczywistości uprawa jest mniej "przyjemna", a przez to, że ryż rośnie w wodzie mechanizacja upraw jest utrudniona, dlatego często przy uprawach ryżu używa się zwierząt.


Co nie znaczy, że mechanizacja nie jest możliwa. Po prostu wymaga specjalistycznego sprzętu.


Kolejne uprawy, które występują w południowo wschodniej Azji (a więc najprościej mówiąc w klimacie ciepłym i wilgotnym), to herbatabatatyi trzcina cukrowa
W środkowej Azji klimat znacznie się zmienia. Warunki dla roślin stają się trudniejsze. Klimat cechuje się większymi rocznymi amplitudami (różnicami) temperatur i mniejszymi opadami. Naturalną formacją roślinną są stepy, czyli formacja trawiasta - którą możemy traktować jako wielkie pastwiska. Dlatego w Mongolii dużą rolę odgrywa chów i hodowla zwierząt.Na obszarze Bliskiego Wschodu warunki do rozwoju rolnictwa są zdecydowanie najgorsze. Wynika to z bardzo wysokich temperatur i bardzo niskich opadów atmosferycznych. Dużą część obszaru stanowią pustynie i półpustynie. Jednak nawet w takich warunkach możliwa jest uprawa, należy jednak zdawać sobie sprawę z wysokich kosztów. Na zdjęciach widoczne są pola w Arabii Saudyjskiej o charakterystycznym, kolistym kształcie, który powstaje w wyniku zautomatyzowanego podlewania przez ramię, którego zasięg kreśli w określonym czasie koło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz