października 26, 2020

Slumsy

Slumsy - czyli dzielnice biedy zwane w Brazylii favelas. Najczęściej ludność, które je zamieszkuje napływa na obszar strefy podmiejskiej w sposób niekontrolowany. Zazwyczaj są to ludzie pochodzący z terenów wiejskich, którzy szukają lepszych warunków życia. Wielokrotnie zdarza się, że ten napływ ludności jest wymuszony przez zmieniające się środowisko, w którym wcześniej mieszkali ci ludzie, np. w wyniku wycinki lasów, czy utraty ziemi uprawnej ze względu na komunikację, czy zmiany klimatu.


Według danych ONZ z 2009 roku w Republice Środkowo Afrykańskiej 96% ludności miejskiej zamieszkiwało slumsy a w Czadzie 89%.


Slumsy rozrastają się bardzo szybko i często w niekontrolowany sposób. Na poniższym filmie pokazane jest jak ten proces wyglądał na przestrzeni niecałych 20 lat w 3 wybranych miastach w Afryce: Kapsztad, Pretoria i Nairobi. 

Warto zauważyć, że poza zmieniającą się powierzchnią zajmowaną przez takie dzielnice, szybko rośnie także gęstość zabudowań. 

Po początkowym wyznaczeniu terenu i budowie pierwszych, pojedynczych zabudowań, ich liczba szybko wzrasta. Widać jednak także, że w niektórych przypadkach powstają nowe, utwardzone, asfaltowe drogi (Nairobi). 

Natomiast jednocześnie oczywiście nie widać żadnych prac gruntowych przygotowujących dany obszar (doprowadzenie wody, elektryczności, kanalizacja) - więc oczywiście na terenie slumsów będzie występował brak tych elementów.

A poniżej zdjęcie z google street view z Nairobi z obszaru prezentowanego na filmie. Globalizacja oczywiście jest wszędzie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz