grudnia 09, 2020

Patronite

Dlaczego proszę Państwa o wsparcie? Ponieważ tworzenie serwisu a w szczególności przygotowywanie podcastów dla uczniów jest bardzo czasochłonne a każdy z nas chciałby być wynagradzany za czas, który poświęca dla innych. To tak w największym uproszczeniu. A bez żadnego skrótu - poniżej.


Historia:

Tworząc serwis GeoEdukacja początkowo myślałem o tworzeniu podcastów z dostępem premium. Część byłaby dostępna w opcji darmowej, natomiast zdecydowanie większa część w opcji płatnej. Jednak od zawsze mam duszę "społecznika". 

Różnice w poziomie edukacji od zawsze były duże a w wielu przypadkach decydowały o tym pieniądze. Można za nie wykupić kursy, korepetycje czy nawet dodatkowe książki (testy, vademecum itp). To powoduje, że pomimo równego w teorii dostępu do edukacji, istnieje jednak grupa osób, która ma ten dostęp utrudniony. Pandemia pogłębia te różnice jeszcze mocniej.

Dlatego postanowiłem zrobić coś więcej. Stworzyć serię podcastów z geografii przeznaczoną dla wszystkich uczniów. Bez względu na ich środki finansowe.

Do momentu ogłoszenia zbiórki nagranych zostało 51 odcinków.


Dlaczego podcasty:

Podcast w mojej ocenie ma wiele zalet, zwłaszcza jeżeli jest nagrywany w krótkiej formie. Łatwiej nam jest znaleźć 2 razy po 15 minut wolnego czasu, niż jeden raz 30 minut - tak jest skonstruowany obecnie świat. Poza tym, nie musimy mieć dostępu do komputera. Podcastu możemy słuchać w trakcie spaceru, w drodze do szkoły. Kolejne lekcje można pobrać na telefon - nie trzeba mieć stałego dostępu do internetu. Wystarczy niedrogi smartfon, a więc coś, co wiele osób i tak już ma.

Podcast jednak oczywiście nie zastąpi ani nauczyciela, ani książki, ani przede wszystkim własnej pracy. Ale może wiele spraw ułatwić a przede wszystkim chociaż odrobinę wyrównać szanse.


Czas:

Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że skoczek nie pracuje tylko w czasie skoków a nauczyciel tylko w trakcie lekcji w szkole. Angażując się w realizację podcastów poświęcam dużo czasu. Podcast trwający 15 minut to tak średnio 2 godziny pracy. Na ten czas składa się samo nagranie materiału, obróbka i montaż głosu, ale także przygotowanie treści oraz etap końcowy a więc wgrywanie na serwer i opis. Średnio to znaczy, że czasem nad jednym odcinkiem mogę siedzieć dłużej, na przykład z powodu drobnych przejęzyczeń może pojawić się konieczność dogrania niektórych fragmentów jeszcze raz.


Pieniądze:

Dla wszystkich podcast oraz gry i inne materiały, które powstają w ramach mojej działalności jako GeoEdukacja są dostępne za darmo.

Natomiast jeżeli zdecydowałem się założyć profil na Patronite, to znaczy, że proszę Was o wsparcie.

Zdaję sobie sprawę, że może to być trudne. Wszak podcast tworzony jest głównie z myślą o uczniach a Ci nie dysponują dużymi ilościami gotówki. Zwłaszcza, że podcast tworzony jest głównie z myślą o tych którzy mają jej bardzo mało.

Pomimo takiej sytuacji nie chciałem, aby tylko dlatego, że coś jest dostępne za darmo, mogło oznaczać niższą jakość materiału. Jeżeli porównają państwo najstarsze nagrania (z wiosny 2020) z nowszymi, to myślę, że bez problemu usłyszą Państwo różnicę w jakości. 

Angażując się w tę formę działalności ograniczam czas, który poświęcałem na pracę zarobkową jako autor fotografii, ilustracji oraz materiałów filmowych. Niestety nie mogę sobie pozwolić na rezygnację z zarobków, wszak każdy z nas posiada jakieś zobowiązania finansowe. Dlatego tempo rozwoju GeoEdukacji jest uwarunkowane od Państwa wsparcia.

Na stronie Patronite znajdują się wyznaczone cele. Proszę pamiętać, że serwis Patronite od wszystkich wpłat pobiera prowizję. Prowizja trafia także do firm pośredniczących w przesyłaniu płatności, więc ostateczna kwota, jaka do mnie trafia jest niższa od tej, która się wyświetla. A materiały, które zostaną zrealizowane przy wsparciu Patronów na zawsze stają się ogólnodostępne.

W ramach podziękowań, na miarę własnych możliwości chciałbym się także się Państwu odwdzięczyć. "Nagrody" są opisane na Patronite, wśród nich znajdują się oprawione fotografie, które można wybrać z mojego portfolio, do którego link znajduje się poniżej:

https://michal812.myportfolio.com


Cele:

Chciałbym nagrać w formie podcastów zdecydowana większość materiału nauczania, zarówno w szkołach ponadpodstawowych jak i podstawowych. Jest to masa pracy. Ale jej efekty będą trwałe i dostępne dla wszystkich.

W przypadku dużego zainteresowania ze strony Państwa otwarta pozostaje możliwość stworzenia dodatkowego kanału, na którym pojawiałyby się rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Tematyka tego podcastu kręciłaby się szczególnie wokół aktualnych problemów dotyczących relacji człowieka ze środowiskiem. Są to sprawy na tyle aktualne i istotne, że do włoskiego programu nauczania wprowadzone zostaną lekcje poświęcone zmianom klimatu i zrównoważonemu rozwojowi. Chciałbym, aby podcast GeoEdukacja nadążał za takimi tendencjami i skupiał się na tym co jest istotne dla świata z punktu widzenia zarówno człowieka jak i środowiska.

Szczegółowo cele są opisane w serwisie Patronite.


Podsumowanie

Geografia to wiedza o otaczającym nas świecie. To rozumienie naturalnych procesów, wpływu człowieka na przyrodę i odwrotnie - przyrody na człowieka. Znajomość miejsca, w którym żyjemy, oraz zależności w nim występujących pozwala nam tworzyć wizje świata przyszłości oraz oceniać racjonalność pomysłów innych osób. Wiedza o środowisku pozwala kształtować świadomych obywateli. 

Co możesz zrobić? Zaczynając od najmniejszych rzeczy: Daj znać dzieciom i młodzieży, że jest takie miejsce, w którym za darmo mogą się uczyć geografii. Wyślij im informacje o podcaście, stronie na facebooku, stronie internetowej czy bezpłatnych grach na androida. Niech korzystają z tego co już jest dostępne.

Jednocześnie serdecznie proszę o wsparcie tego projektu, który ma szansę przyczynić się do rozwoju edukacji. Jeżeli możesz wesprzeć projekt finansowo - super. Jeżeli nie - udostępnij informację o tym projekcie, o trwającej zbiórce - to również dla mnie ogromna pomoc i wsparcie. 

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości postaram się je rozwiać. Zapraszam do kontaktu przez stronę na fb GeoEdukacja lub przez adres mailowy michal812@o2.pl

Link do zbiórki:

Darowiznę można przekazać także bezpośrednio za pomocą serwisu paypal. Obowiązują te same nagrody, jak w serwisie Patronite, jednak niektóre z nich mogą zostać wysłane dopiero po określonym czasie wsparcia serwisu. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz